Paul Kelly Cup


WHAT

The Paul Kelly Cup is the largest AFL primary school competition in New South Wales and the ACT and is open to students in Years 5 and 6. The Paul Kelly Cup consists of 12 player teams competing in round robin gala days in your local area. Games are played on a smaller field using modified rules.

WHEN

Local Paul Kelly Cup days are held in Term 1 and early Term 2. Winning teams progress to a regional final, normally completed in Term 2. Regional winners will progress through to the State Final in Term 3.

WHERE

Local Paul Kelly Cup Gala Days are held across New South Wales and the ACT. Winners from the local Gala Days will progress to regional finals in Northern NSW, Hunter, Central Coast, Sydney, Greater Western Sydney, South Coast/Illawarra, ACT and Southern NSW. The State Final will be held at GIANTS Stadium, in Sydney Olympic Park.

MORE INFO

More information on local Gala Days, Rules and Competition venues will be made available shortly!


Check out your local Local Gala Day dates below. For further information on your Local Gala Day please contact your AFL contact on the details below.

ACT

Local Days:

North/Gungahlin – 9th Mar
Belconnen – 4th Mar
South/Weston – 2nd Mar
Tuggeranong – 11th Mar
Queanbeyan – 25th Feb

Contact:

Nick Brimacombe – Nicholas.brimacombe@afl.com.au

Register Here

SYDNEY HARBOUR

Local Days:

North Manly – 2nd Mar
Lane Cove – 4th Mar
Cherrybrook – 9th Mar
Moore Park – 10th Mar
Sutherland – 17th Mar

Contact:

Ash Moeller – ash.moeller@afl.com.au

Register Here

GWS

Local Days:

Rouse Hill – 25th Feb
Panania – 11th Mar
Camden – 22nd Apr
Penrith– 28th Apr

Contact:

Ash Moeller – ash.moeller@afl.com.au

Register Here

CENTRAL WEST

Local Days:

Dubbo – 23rd Feb
Bathurst – 26th Feb
Orange – 3rd Mar

Contact:

Casey White – Casey.white@afl.com.au

Register Here

SOUTH COAST/ILLAWARRA

Local Days:

Bay Basin – 26th Feb
Narooma – 26th Feb
Batemans Bay– 2nd Mar
Broulee – 3rd Mar
Pambula– 4th Feb
Nowra– 5th Feb
Myambar Oval– 5th Feb
Wanoona– 12th Feb
MIttagong– 19th Mar

Contact:

John Dyball – John.dyball@afl.com.au

Register Here

SOUTHERN NSW

Local Days:

Wagga Wagga – 17th Mar
Griffith – 27th Apr
Albury – 22nd April
Culcairn – 9th Mar
Deniliquin – 26th Mar

Contact:

Che Jenkins – che.jenkins@afl.com.au

Register Here

HUNTER

Local Days:

Dick Burwell Oval – 23rd Mar
Waratah Oval – 25th Mar
Tulkaba Oval – 30th Mar

Contact:

Mitchell Ede – Mitchell.ede@afl.com.au

Register Here

CENTRAL COAST

Local Days:

Don Small Oval – 16th Mar
Hylton Moore – 18th Mar

Contact:

Mitchell Ede – Mitchell.ede@afl.com.au

Register Here

NORTHERN NSW

Local Days:

TBC

Contact:

Matt Crawley – Matthew.crawley@afl.com.au

SYDNEY INDEPENDENT SCHOOLS

Contact:

Ash Moeller – ash.moeller@afl.com.au

2021 FINALS

COMING SOON

HERE

INCLUSION DAYS

COMING SOON

HERE